NT ekspertai neabejoja – būstas brangs, ypač viename mieste
Nekilnojamojo turto rinka – itin aiškiai ekonominius ir socialinius pokyčius atspindinti sritis. Kokios tendencijos joje vyrauja dabar, kokių esminių pokyčių įnešė karantinas ir ko galima tikėtis artimiausiu metu? Apie tai pasakoja nekilnojamojo turto ekspertai.
„Įkaitusi“ rinka: žmonės perka, nes nežino, kas bus toliau
Vertindamas NT rinkos pokyčius ir dabartinę situaciją, nekilnojamojo turto agentūrų tinklo „Capital“ vadovas Dmitrijus Semionovas teigia, kad kartais atrodo, jog karantino nė nebuvo – juntamas didelis rinkos atsigavimas.
„Suprantama, sunku vertinti, ar tikrai grįžome į prieškarantininį lygį, nes NT rinkoje vyrauja sezoniškumas, todėl reikėtų atsižvelgti ir į praėjusių metų rezultatus. Visgi rinka tikrai yra aktyvi, klientai nebijo priimti su NT susijusių sprendimų. Žinoma, didžiausias pasekmes jaučia naujos statybos projektų vystytojai, bet ir šios statybos rinkoje tikimasi teigiamų tendencijų“, – mano D. Semionovas.
„Rinka yra labai „karšta“: žmonės gyvena šia diena, nes niekas nežino, kas bus po mėnesio“, – aiškina brokeris Mantas Mikočiūnas. Pasak jo, daugelis prisibijo – ir veikiausiai ne be pagrindo – būsimos infliacijos, todėl siekia įsigyti NT. Kitus skubėti pirkti nekilnojamąjį turtą gena baimė, kad po kelių mėnesių vėl gali būti įvesti griežti karantino ribojimai, užkirsiantys kelią sklandžiam NT įsigijimui.
Kalbėdamas apie pačių klientų lūkesčių ir poreikių pasikeitimą ir jų atsispindėjimą rinkoje, NT ekspertas pažymi, kad šiuo metu patrauklesnė yra antrinė rinka arba išbaigti pirminės rinkos variantai: „Iki šiol buvo populiarūs būstai su daline apdaila, kas daug kur Europoje jau retai bepasitaiko.
Tačiau dabar pirminėje rinkoje atsiranda vis daugiau paruoštų gyventi butų su visa apdaila. Ši tendencija sustiprėjo po karantino – žmonės gyvena labiau šia diena, nežino, kiek pinigų gali prireikti įsirengimui, neaišku, ar ateityje turės galimybių tam skirti papildomų lėšų ir netrokšta leisti santaupų, todėl nori verčiau imti didesnę paskolą ir pirkti jau pritaikytą gyvenimui būstą. Be to, jei ir vėl būtų įvestas karantinas, įsirengimo procesas užsivilkintų.“
Apžiūra – ne svarbiausias NT pardavimo proceso etapas
„Esminis dalykas karantino atveju – kontaktų vengimas. Apžiūros šiuo laikotarpiu gali vykti dviem būdais, priklausomai nuo to, ar objektas yra gyvenamas. Su negyvenamais objektais yra paprasčiau. Atvykus potencialiems klientams, jie pasitinkami išlaikant didelį atstumą, tada patys savarankiškai apžiūri objektą, o galiausiai po apžiūros ir vėl išlaikant saugų atstumą atsakoma į klausimus. Jei klientai visgi baiminasi bet kokio kontakto, tą patį galima padaryti ir nuotoliniu būdu – telefonu, pasitelkiant vaizdo konferencijas“, – pasakoja NT specialistas.
Jis pridūrė, kad tuo atveju, jei aprodomas gyvenamas objektas, labai svarbus tinkamas brokerio santykis su pardavėju ir paaiškinimas, kaip paruošti objektą: išvėdinti patalpas, dezinfekuoti neišvengiamai paliečiamus paviršius, bent pusvalandį prieš apžiūrą išeiti iš objekto, sugrįžti tik potencialiems klientams išvykus.
Skaitykite daugiau: NT ekspertai neabejoja bustas brangs ypac viename mieste